Hlasujte pro Dolní popovskou lípu u Jáchymova v celostátním kole soutěže Strom roku

Do finále 20. ročníku ankety postoupilo dvanáct kandidátů ze sedmi krajů České republiky. Mezi nimi nechybí ani zástupce Karlovarského kraje, a to Dolní popovská lípa ze zaniklé obce Popov u Jáchymova. ​Památná lípa velkolistá roste u rozcestí lesních cest v dnes zcela zaniklé obci Popov u Jáchymova již více než 600 let. Jedná se o nejsilnější strom Karlovarského kraje s průměrem kmene 964 centimetrů. V sousedství lípy stál kdysi hostinec. Kmen stromu býval obkroužen lavicí a ověšen svatými obrázky. Vahou větví se ale kmen rozdělil a místem lze nyní projít po speciálním chodníčku.
Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Vybraná dvanáctka finalistů usiluje o prvenství v podobě odborného ošetření zdarma a o postup do celoevropského kola soutěže. V národní soutěži mohou lidé své favority podpořit online na webu stromroku.cz, kde si mohou prohlédnout všechny stromy finálového kola, nebo pomocí DMS zprávy. Oba způsoby zpoplatněného hlasování podpoří výsadbu nových stromů a péči o ně.
Hlasování bude probíhat do 12. září 2021. Vyhlášení vítězů se uskuteční 22. září v Brně.
Celostátní anketu Strom roku se koná v Nadaci Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 729 tisíc lidí a vybráno bylo  téměř 2,8 milionu korun. Tento výtěžek putoval na výsadbu a ochranu stromů.
Zdroj: Hlasujte pro Dolní popovskou lípu u Jáchymova v celostátním kole soutěže Strom roku (kr-karlovarsky.cz)
Odkaz: Dolní popovská lípa – Strom roku

TO DUBISKO VALAŠSKÉ PŘECE MUSÍME PŘEHLASOVAT!