I my turisté je potřebujeme ke své činnosti: AUTOBUSY ZÁJEZDOVÉ DOPRAVY A CESTOVKY, KTERÉ NÁS S NIMI VOZÍ ZA POZNÁNÍM A DOBRODRUŽSTVÍM.

I my turisté je potřebujeme ke své činnosti:
AUTOBUSY ZÁJEZDOVÉ DOPRAVY A CESTOVKY, KTERÉ NÁS S NIMI VOZÍ ZA POZNÁNÍM A DOBRODRUŽSTVÍM.
Bez prvních ani druhých bych už 30 let necestoval po Evropě a nepoznal tolik krásných míst a dobrých lidí. Nejde tedy jen o podporu zájezdových dopravců – když je nepodpoříme a stát je
(velmi krátkozrace, protože na tom nakonec řádně prodělá i státní pokladna) nechá padnout, tak za nimi budou následovat i naše oblíbené outdoorové cestovky. Premiér v čele a sním jeho ministři sledují jen své finanční zájmy, případně zájmy politických stran (kdo skutečně vlastní nebo ovládá fabriky na vyrobu roušek, respirátorů a dezinfekčních prostředků víme i my „dole“, na to nepotřebujeme vysokou), proto ta „koordinace při potírání pandemie a finanční pomoc potřebným“ vypadá, jak vypadá. Přátelé, považuji přímo za svou povinnost sdílet tuto petici a vyzvat vás také k popoře. A dopravcům, kteří jezdí pro cestovky Kudrna, Alpina, CK Lázně Bělohrad, Alpenverein CZ, Poznání a mnoha dalším přeji, aby těch podpisů bylo brzo alespoň sto tisíc a odpovědní museli převzít skutečnou odpovědnost.

Vážení klienti, kolegové a spolupracovníci,
obracíme se na Vás jako na naše milé zákazníky a obchodní partnery s žádostí o veřejnou podporu poskytnutí finanční pomoci státu zájezdovým autobusovým dopravcům.
Prosíme, vyjádřete tomuto těžce zkoušenému oboru svoji veřejnou podporu podpisem na online petičním archuurčeném pro různé instituce a organizace: https://podporuji.zaautobusy.cz, určeném pro veřejnost: https://petice.zaautobusy.cz/

Podle zástupců vlády – a podle ní je to i názor většinové společnosti – zájezdoví dopravci nejsou pro veřejnost důležití a je tedy vlastně naprosto v pořádku, když zkrachují.
Důsledkem pandemické a společenské situace není už rok pro koho vykonávat činnost. Tato skutečnost má nejen nedozírné ekonomické dopady, ale i na technický stav autobusů. Nepravidelná doprava je zcela evidentně v troskách, vládu však toto nezajímá.

Situace je kritická. Někteří zájezdoví dopravci se museli zadlužit u bank, zastavit své domovy. Proklamované, státem zaručené úvěry pro tento obor jsou pro banky příliš rizikové. Přestože se měsíce nejezdí, vysoké fixní náklady na udržení autobusů se hradit musí. Autobusy významně ztratily na své ceně, až o 60 %, v leasingových splátkách se ale hradí 100 % pořizovací ceny. Zbavit se autobusů nelze, jsou dlouhodobě neprodejné. Zájezdová doprava je do budoucna zásadně ohrožena!

Drsná data, která nevykazuje téměř žádný z podnikatelských oborů:
86 % dopravců bez pomoci státu nemá šanci přežít
20% dopravců již bylo nuceno prodat či zastavit svůj osobní majetek
79 % dopravců trápí technický stav autobusů z důvodu jejich dlouhodobého odstavení
54 % dopravců trápí nedostatek kvalitních řidičů se zkušenostmi v zájezdové dopravě, dopravci přišli o 48 % svých skvělých řidičů a bez dostatečné pomoci je nebudou schopni dostat po obnovení poptávky zpět.

Boj zájezdových dopravců o přežití můžete sledovat na facebooku: https://www.facebook.com/ZaAutobusy.
Podívejte se i na video z prosincového shromáždění autobusů v Praze: https://www.youtube.com/watch?v=6QrQ946q9s8&t=35s.
Najděte svého dopravce na:  https://www.zaautobusy.cz/pribehy-dopravcu/

Děkujeme za přečtení a podporu!
S pozdravem a přáním hezkého dne
Hana Svobodová, DiS.
CK KALOUSEK & WILLIAMS a.s.
Obrovského 402/11
141 00 Praha 4 – Chodov