Karlovarský kraj 19. 10. 2019: DEN ZA OBNOVU LESA

V jeden den, 19. října 2019, pomůže veřejnost ve všech krajích na dvanácti místech v zemi obnovit lesy postižené kůrovcovou kalamitou. Jedná se o největší akci svého druhu v historii státního podniku Lesy ČR. Přijďte také, vždyť jde o budoucnost nás všech.

V Karlovarském kraji byla vybrána Krajským ředitelstvím Lesy ČR s. p. lesní komplex mezi Golfovým hřištěm Karlovy Vary a Letištěm karlovy Vary – Olšová vrata.

Je to den, který nás spojí v úsilí čelit mimořádné kalamitě v našich lesích tím, že společně tento den symbolicky zahájíme výsadbu nových lesů, které budou růst po další generace.

Přijďte i vy se svými blízkými podpořit v Den za obnovu lesa. Kromě výsadby sazenic si můžete vyzkoušet i lesnické dovednosti, prověřit si své znalosti a v příjemném prostředí se také určitě dobře pobavíte. Rádi bychom upozornili, že osoby mladší 15 let mohou sázení a další práce v lese provádět jen se souhlasem zákonného zástupce.

Spolu s našimi lesáky i známými osobnostmi z vašeho regionu přidáte svůj první stromek ke společnému úsilí nazvanému Sázíme lesy nové generace. Svoji účast pro Karlovarský kraj potvrdil i Jan Kůrka (sportovní střelec, olympijský medailista).

Datum a čas: 19. 10. 2019 od 10:00 do 16:00 hod.
Parkoviště: Odstavné parkoviště u silnice E48 Karlovy Vary – Praha cca 1 km za odbočkou na Olšová Vrata. (Z Karlových Varů směr Praha, plocha je po pravé straně silnice naproti golfovému hřišti), GPS: N 50°12.65705′, E 12°55.93602′
Shromaždiště: Zpevněná plocha uvnitř lesního komplexu. Od parkoviště je shromaždiště vzdálené cca 1 km a snadno dostupné pěšky po pevné lesní cestě, GPS: N 50°12.01585′, E 12°56.14652′
Program: měření kmenů a měření volně stojících stromů, lesnické plánování (informace o lese), setkání se známými osobnostmi, lesní pedagogika pro nejmenší, hry a soutěže, zalesňování, drobné lesní práce
Poznámka organizátorů: Pro zalesňování doporučujeme vlastní pracovní rukavice, pevnou obuv a oděv přizpůsobený počasí a terénu. Nářadí poskytnou organizátoři.

Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky. Celostátní akce “Den za obnovu lesa“ se koná od 9 do 16 hodin za každého počasí. Podrobnosti a lokality naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz.

Už několik let se potýkáme s kalamitou, jakou lesnictví nepamatuje. Krajinu obnovujeme v nebývalém rozsahu. Proto je akce zásadní pro celou společnost a potřebuje podporu veřejnosti,“ uvádí Miroslav Toman, ministr zemědělství.

Státní podnik představí na všech místech les, který už dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu, odolnější vůči škůdcům.

Akce má široký záběr a je určena všem, kteří mají k vztah k přírodě a kterým není lhostejné, jaký les poroste příštím generacím. „Věříme, že oslovíme každého, rodiny s dětmi i ochránce přírody, studenty, turisty i sportovce. Proto jsme dali této unikátní akci podtitul Den, který nás spojí,“ dodává Vojáček.

Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. Účastníky čekají autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol.

Dorazí i zástupci místních samospráv, sportovci a osobnosti kulturního a společenského života. Lesy ČR do akce zapojí všechny své tradiční partnery, Klub českých turistů, Svaz lyžařů, Junák, Skaut, dobrovolné hasiče, ale i Český svaz ochránců přírody nebo Český olympijský výbor a další.

Kontakt: Eva Jouklová – tisková mluvčí; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz

Zdroj: https://kct.cz/clanky/historicka-akce-v-historickou-chvili-den-za-obnovu-lesa a https://www.sazimelesynovegenerace.cz/