O vítězi ceny Památky děkují můžete rozhodnout právě Vy, své kandidáty na ocenění má i Karlovarský kraj

Od pondělí 15. července až do pondělí 16. září mohou milovníci památek v internetovém hlasování vybírat vítěze zvláštního ocenění Památky děkují. To je součástí již tradičního každoročního klání o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro.

Vybírání vítězů v jednotlivých kategoriích (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky) je vyhrazeno odborné porotě. Veřejnost však může podpořit svého favorita prostřednictvím internetového hlasování na https://www.npu.cz/pamatky-dekuji?hlas=d044c4845d573a52ef7f1eed6b8432dd .

Vítěz s největším počtem hlasů obdrží křišťálovou plaketu v kategorii Památky děkují.

Hlasovat je možné do pondělí 16. září na webu Národního památkového ústavu https://www.npu.cz/pamatky-dekuji?hlas=d044c4845d573a52ef7f1eed6b8432dd. Zde také získají hlasující informace o všech kandidátech, zvolit však mohou pouze jednoho z nich. Už samotná nominace ve své podstatě představuje jisté ocenění. Jde o výběr toho nejlepšího, co se v uplynulém roce v České republice podařilo obnovit, restaurovat, objevit či prezentovat. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 2. října na státním zámku Lemberk.

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.

Nominace za rok 2018 uzavřela pracoviště NPÚ koncem dubna a do celostátního kola vyslala celkem 24 uchazečů. Územní odborné pracoviště v Lokti nominovalo ze všech památkářských počinů v Karlovarském kraji dva projekty: : Oprava zámku ve Štědré (https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/inspirujte-se/43928-obnova-zamku-ve-stedre) a Záchrana zříceniny věže gotické tvrze Pomezná (https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/inspirujte-se/43925-zachrana-zriceniny-veze-goticke-tvrze-pomezna).

Připojte se také ke hlasování – nebude Vás to stát příliš času 🙂

Děkuji Ing. Svatoplukovi Zídkovi za zaslané podklady pro tento příspěvek.