Obnova značení KČT bude v rozumné míře probíhat i během koronavirových omezení

Ohrozit by současná opatření související s šířením koronaviru neměla obnovu turistického značení. Plánované práce se prý do začátku hlavní letní sezony stihnou. Snad i včetně vyznačení nových tras pro cyklisty v Brdech. Někteří ze značkařů už s barvičkami vyrazili do terénu v uplynulých dnech – a to i za aktuálně platných koronavirových omezení, potvrdil Deníku Pavel Přílepek z Klubu českých turistů, který má na starosti právě turistické značení.

Obnova třetiny tras
„Je to na rozhodnutí každého z nich,“ konstatoval Přílepek s tím, že nikomu nemůže nic přikazovat ani zakazovat. „O značení se starají ve svém volném čase; je to na jejich vůli a dobrovolnosti,“ vysvětlil. Práce značkaře přitom není jen tak nějaký špacír krajinou, kdy se sem tam mázne štětcem. Značkaři nejen napravují případně zhoršenou viditelnost barevných pruhů, ale také musí opravovat rozcestníky nebo zajistit výrobu nových, pokud jsou poškozeny nenávratně.
Poslední dobou se také stává, že je nutné nově přeznačit celé úseky, kde značky zmizely poté, co šly k zemi stromy napadené kůrovcem. Každý značkař má svěřené území, kde jednou za tři roky musí projít každou trasu, její značení zkontrolovat – a případně obnovit. Jinými slovy: každý rok na jaře se obnovuje třetina tras.
„Vím, že někteří už venku byli a obnovovali,“ potvrdil Deníku Přílepek, jenž kolegům radí nekvaltovat. Zatím je dost času. Značkařská sezona sice začíná od dubna, za velmi dobrého počasí i v březnu – nicméně podle toho, na jakou trasu se chystají, si značkaři často počkají. Nač? Na olistění stromů a vzrůst keřů. Součástí jejich práce jsou i drobné prořezávky náletových dřevin a některých větví, aby značky byly dobře viditelné. A za situace, kdy se vegetace po zimě teprve probouzí, se to udělat nedá.

Zdroj: https://www.denik.cz/regiony/koronavirova-omezeni-nejsou-pro-znackare-turistu-problem-20200404.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_content=-z_domova-krimi-ze_sveta-ekonomika-regiony&utm_campaign=newsletter&tqid=le67Z2t5AUABSA02OUoJJdnsCK74_y.7uiJpIGkN0w