V pátek 25. ledna vyrážíme na 50. Lyžařský přejezd Krušných hor

 

A je to opět tady. Bílá stopa nás nezadržitelně volá do svých dvou linek, s nepsanou výzvou kdo z koho. A také užít si tři dny s kamarády a přáteli se stejným koníčkem. Bude se i slavit a vzpomínat na předchozí ročníky. Vždyť jubilejní 50. ročník akce, to už je pořádný důvod. Rekordní je i počet 132 přihlášených turistů.

První, ta větší část účastníků, vyráží ve dvou skupinách v pátek 25. ledna v celkovém počtu
81 běžkařů. V sobotu se za ní vydá dalších 52 účastníků. Zdaleka to nejsou jen „domorodci“ z Karlovarského kraje. Opět mezi sebou přivítáme účastníky z Českobudějovicka, Táborska, okolí Třebíče, Teplic, Berouna, Olomouce, Plzně i skupinu sedmi přátel ze Saska, kteří svou účast počítají již na desítky ročníků. Věková skladba je také pestrá. Od tátů třicátníků, co na chvíli opustili své manželky a děti, až po zdatné osmdesátníky, kteří za mladšími parťáky rozhodně nezaostávají.

Třídenní etapová trasa Kraslice/Bublava – Boží Dar – Měděnec – Chomutov je tradiční a většině velmi dobře známa. I díky tomu si z hlavní trasy mnozí dokážou na nějaký ten kilometr „odskočit“ za poznáním nového kousku dosud nepoznaných běžeckých tras v okolí páteřní hřebenové trasy.

Akce má již od roku 1970 svého patrona – Město Kraslice. Díky tomu máme opět zázemí pro zahájení akce i malé občerstvení v kulturním domě Kraslice. Zahájení se zúčastní pan starosta a další zástupci města, zdejší keramický kroužek pro nás vyrobil pamětní medaile. Jak jsem již uvedl, trasa je rozvržena do tří etap, každá s přibližnou délkou 35 km. První den zakončíme v Perninku, kde jsme pro letošní ročník našli dostatek ubytovacích a stravovacích kapacit i sál pro společenskou část přejezdu.

Druhou etapu ukončíme v Měděnci a třetí etapu absolvujeme z Měděnce do Chomutova přes Horu sv. Šebestiána. Doufejme, že celou na lyžích, protože lesní úseky za vodní nádrží Přísečnice a Bezručovo údolí dokážou překvapit příjemnou jízdou, ale i cestami s odhrnutým anebo žádným sněhem.

Jedno je ale jisté – účastník Lyžařského přejezdu Krušných hor se jen tak nevzdává, a když to zrovna nejede, umí do cíle dojít i s běžkami na ramenou.

Ladislav Zoubek, vedoucí akce