Letos si připomínáme výročí 200 let od začátku opakovaných pobytů J. W. Goetha v Chebu. Je proto skvělé, že se budeme moci také více než doposud seznámit s životem a názory této významné osobnosti světové kultury a vědy. Nejvíc možností nám k tomu poskytne Goethův naučný lesopark, který vznikl v prostoru bývalé plovárny na levém břehu přehrady Skalka jako součást velkého přeshraničního projektu Brána do nitra Země.
V lesoparku je již dokončena většina plánovaných prvků a nová síť cest. Na území směrem k vyhlídce Egerwarte jsou rozmístěny informační tabule o historii území, které Goetha doslova přitahovalo, o geologických zajímavostech, o živočiších, kteří zde žijí, atd. Nejen děti potěší dendrofon, bludiště, visuté lávky a další atrakce. Epidemická situace však zatím bohužel neumožňuje slavnostní otevření celého areálu, plánované na květen. Věřme, že se uskuteční v náhradním termínu v září, a to i za účasti partnerů projektu z Bavorska.
J. W. Goethe je znám především jako básník, dramatik a spisovatel. Náš nový lesopark jej veřejnosti představí ale i jako nadšeného přírodovědce. Zvláštností pak bude lavičkový kruh barev, vytvořený podle motivu Goethovy knihy Nauka o barvách. Jako autorovi námětu (v rámci prvních chebských Mega nápadů) mi bude velkou ctí a potěšením, když se nejenom dozvíte něco nového o Goethově neobvyklém pojetí barev a jejich prožívání, ale také se na chvíli zastavíte a popřemýšlíte o hlubších souvislostech života. Goethe tak činil velmi rád…
Ke „goethizaci“ lokality v okolí hráze přehrady Skalka pak přispěje i nové Goethovo odpočívadlo. Moderně pojatý mobiliář na svých vycházkách či cyklovyjížďkách směrem na Stein a Františkovy Lázně jistě nepřehlédnete. Tímto svým druhým mega nápadem jsem zamýšlel také významové propojení mezi již existující Goethovou lavičkou a tzv. Goethovou skálou. Kromě možnosti odpočinku pro turisty se zde dočtete například o pobytech J. W. Goetha v našem městě a jeho přátelství s chebským magistrátním radou Grünerem. Goethe se nám podobal v jedné věci – stejně jako my, Chebáci, miloval procházky podél Ohře a Skalky ke Komorní hůrce. Snad by ho tedy potěšilo, že se snažíme na jeho odkaz upozornit a navázat. V této souvislosti mě napadá, jak spojit přínosné s originálním. Pojďme začít nazývat naši vycházkovou zónu s nově dokončenými částmi levého břehu (přehrady Skalka nad hrází a řeky Ohře pod hrází) jako Goethův břeh. Kromě odlišení od převážně sportovní části Krajinky je tu ještě jeden důvod: takový unikát nikde jinde nemají!
Mgr. Milan Kůtek, zastupitel za VPM
Zdroj: Chebské radniční listy 5/2021