Jak cestovní ruch v Karlovarském kraji dostal na frak a co s tím

Nadpis zní trochu jako úvod do pohádky, ale pohádka to rozhodně není a ještě dlouho nebude. Příjmy Karlovarského kraje jsou více než z pětiny závislé právě na fungování subjektů cestovního ruchu. A ten je v této době stále ještě jak bez práce, tak bez příjmů. Zatímco v centrální části Krušných hor nebylo v době koronavirových opatření k hnutí, kolonády a ulice všech čtyř lázeňských měst téměř zely prázdnotou, a jelikož turisté neměli kde utrácet, zbyly horským městům spíše jen zvýšené náklady. Kvůli uzavřeným sjezdovkám se přes noc ze sjezdařů stali běžkaři, kteří potřebovali někde zaparkovat, kteří vnímali upravené stopy za peníze měst a obcí jako standard a kteří nepovažovali za nutné vozit si s sebou domů vlastní odpadky. K tomu navíc připočtěme (až na loňské letní prázdniny) uzavřené ubytovací i stravovací kapacity, památky a muzea, které z hlediska cestovního ruchu tvoří základní předpoklady úspěšné turistické sezóny. Zbyla tak většinou pouze možnost vyrazit do přírody, a to ne vždy zrovna šťastným způsobem pro ni samotnou, obce i jejich obyvatele. Do lesů a hájů se totiž vydali také ti, kteří dosud o přírodě asi jen četli a které by bylo lepší nepotkat. Z karavanů u sjezdovek v Krušných horách se stal náhle hit a my jen doufáme, že se takové věci nestanou pravidlem.

………….

Přátelé-turisté i vy ostatní, je čas zvednout vlnu solidarity, a pokud dojde k uvolnění opatření, pomoci jak památkám, tak podnikatelskému sektoru v cestovním ruchu (nebo spíše tomu, který nám ještě zůstal) tím, že vyrazíme na dovolenou v České republice. Peníze, které bychom utratili v zahraničí, by totiž nakonec chyběly nám samotným. Nemuselo by pak zbýt třeba na obnovu a údržbu systému turistického značení, který obdivuje polovina světa. Pro pěší turisty by to pak znamenalo totéž, jako kdyby motoristům začaly u silnic mizet ukazatele směru…

………..

Tržní kolonáda v Karlových Varech (foto: archiv Živého kraje – Destinační agentury pro Karlovarský kraj)

Vezměte, prosím, výše uvedenou statistiku návštěvnosti památek také jako seznam skvělých tipů pro vaše výlety a dovolené v letošním roce. My se zase společně s Destinační agenturou Živý kraj a turistickými informačními centry v Karlovarském kraji vynasnažíme pomoci vám radou a zkušeností místního prostředí, aby vám neuniklo nic zajímavého. A také značkaři Klubu českých turistů dělají vše pro to, abyste vždy bez obtíží došli nebo dojeli do vytčeného turistického cíle.

Zdrávi došli a na shledanou u nás na západě!

Ladislav Zoubek, předseda oblasti KČT Karlovarský kraj

Zdroj a celý článek: https://casopisturista.cz/clanek/jak-cestovni-ruch-v-karlovarskem-kraji-dostal-na-frak-co-s-tim