Jak jsme objevovali Loket a jeho okolí s ukrajinskými účastníky výletu v neděli 10. dubna 2022

(autorský přepis rozhovoru pro ČRO Karlovy Vary 11. 4. 2022, 7:20)

1. Pane Zoubku, jak vás napadlo zorganizovat pro ukrajinské uprchlíky společný výlet a kdo Vám s organizací programu pomohl.
Tak jako většina z nás jsme i mi s manželkou jsme doma neustále diskutovali o nelehké situace krajinských rodin s dětmi a pocitů, které prožívají v neznámém prostředí v oblasti Karlovarského kraje, který jim poskytl možnost dočasného pobytu. A co jiného můžeme my turisté nabídnout, než to, co nám jde nejlépe – navázat přátelskou komunikaci, být alespoň části ukrajinských rodin průvodci po hezkých a zajímavých místech Karlovarského kraje a pomoci jim se zorientovat v neznámém terénu.
Po letech praxe s pořádáním akcí rodinné turistiky KORÁLKY a Lobezský žabák a puleček, nebylo těžké vymyslet program a připravit šest nedělních výletů s návštěvou našich nejznámějších památek a do jejich okolí. Bez partnerů by to ale tak úplně jednoduché nebylo a je na místě poděkovat za podporu
a spolupráci Městu Sokolov i Karlovarskému kraji, že během rekordních dvou týdnů pomohli s financování dopravy účastníků a svačinových balíčků. Velké díky patří i třem dárcům, kteří dohromady přispěli 3000 Kč, aby se výlety mohly uskutečnit, paní Svatavě Misakové z Gymnázia Sokolov za tlumočení a jejímu příteli a paní Ivaně Lojínové za pomoc s organizací během výletu. A nešlo by to ani bez pochopení a spolupráce s řediteli a kastelány hradů a zámků v Lokti, Bečově, Kynžvartu, Bochově a ve Valči i vedení Bečovské botanické zahrady.

2. Jaký byl o včerejší výlet vlastně zájem, na která místa jste se v Lokti vypravili a co na setkání říkali ukrajinské rodiny?
34 ukrajinských účastníků, z toho 21 dětí od 5 do 15 let plus čtyři vedoucí. To je statistika, která při prvním zkušebním výletu do Lokte překvapila i nás. Po příjezdu a seznámení jsme hodinu a půl objevovali tajemství hradu Loket. Pak nás paní Lojínová krátce provedla po městských hradbách a náměstí s výkladem v ruštině a umožnila všem návštěvu Muzea lázeňských pohárků. Pohárky se líbily a v muzeu bylo teplo, což nám ve včerejším studeném aprílovém 
počasí přišlo vhod. Po prohlídkách přišla na řadu vycházka Goethovou stezkou. Děti moc zaujala lanová lávka přes Ohři v Zahradní ulici a museli si přejít několikrát tam a zpět. Všem se pak líbila jak vyhlídková trasa nad řekou Ohří s výhledy na Loket, ale i příroda, která některým účastníkům připomněla krajinu Zakarpatí. Do programu jsme pak zařadili i pobyt na dětském hřišti ve Sportovní ulici s tradičním opékáním buřtů.
Velcí i malí, všichni byli skvělí a o všechno se aktivně zajímali. Pravda, tlumočnice nemohla být u všech najednou a naráželi jsme na jazykovou bariéru, ale zvládli jsme i takové věci jako je pověst o zakletém svatebním průvodu ve Svatošských skalách i výklad o tom, jak se u nás opékají buřty. Ne vždy se při výletech podaří navázat opravdu srdečný kontakt, ale na tomto výletě se to povedlo. Myslím, že místa na další výlety budou rychle obsazená. Vždyť ještě v neděli večer přišla první SMSka. 

3. Vy jste byl také na výletě, pomohla akce i Vám? Například v oživení ruštiny?
Měli jsme s manželkou trochu obavy, jaká skupina lidí nám na výlet přijde a s čím se budeme muset jako organizátoři vypořádat. Všechno z nás ale spadlo během první hodiny, a jak probíhal program podle našich představ, spíš nás tenhle nový kontakt nabyl novou energií. Asi bych znovu maturitu z ruštiny neudělal, ale ruština samozřejmě pomohla. A díky kvalitnímu překladači jsem si mohl dovolit přečíst přivítání a potřebné úvodní informace v ukrajinštině. Bonusem pro nás organizátory pak bylo, jak rodiče hned při prvním výletu
ocenili nejen organizaci a program, ale hlavně náš osobní čas, který jsme jim věnovali. 

4. Projekt společných výletů s ukrajinskými běženci bude pokračovat. Která další místa chcete našim hostům ještě ukázat?
1. května s nimi projdeme Naučnou stezku Kladská, rádi bychom je vzali i do Miniaturparku Bohemia v Mariánských Lázních a na Zpívající fontánu,
8. května se vydáme do Bochova na Hartenštejn a navštívíme Valeč,
5. června to bude Hrad a zámek Bečov nad Teplou, vyhlídka Zlatý vrch a Bečovská botanická zahrada a
26. června vyjedeme za poznáním zámku Kynžvart, Kynžvartských kyselek a Muzea lidové architektury v Milíkově.