Kynžvartská daguerrotypie se stává první památkou UNESCO na území Karlovarského kraje

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie byla zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví do registru Paměť světa UNESCO. Snímek vznikl v roce 1839. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Kynžvartská daguerrotypie se tak stává první movitou UNESCO památkou na území Karlovarského kraje.

Seznam UNESCO v rámci registru Paměť světa obsahuje památky dokumentárního dědictví, které pro svůj celosvětový význam a ojedinělost mají patřit celému světu. Česká republika má nyní v registru osm památek. Jednou z nich je i Kynžvartská daguerrotypie. Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik vzniku fotografie.

Zdroj a celý článek najdete na: http://www.zivykraj.cz/cz/aktuality/kynzvartska-daguerrotypie-se-stava-prvni-pamatkou-unesco-na-uzemi-karlovarskeho-kraje