První pěší turistická trasa v ČR získala evropskou certifikaci

Pěší stezka údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou byla dne 4. 12. 2019 na městském úřadu v Táboře slavnostně vyhlášena jako certifikovaná trasa podle certifikace „Leading Quality Trails Best of Europe“. Jde o první stezku v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pěší trasa měří 55 km a zařadila se mezi 19 tras v Evropě, které tento certifikát obdržely.

Pro zařazení na seznam certifikovaných tras musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. V podstatě jde o turistickou trasu, na které půjde pěší turista minimálně po tvrdých (asfaltových, betonových) površích. Půjde po trase, která bude procházet okolo přírodních atraktivit, památek a zajímavostí. V pravidelných intervalech bude zaručena dostupnost služeb (občerstvení, ubytování, přeprava zavazadel, nástupní a výstupní místo veřejné dopravy).

Projekt realizovala Destinační společnost TOULAVA, o.p.s. ve spolupráci s Klubem českých turistů a za finančního přispění Jihočeského kraje. Samotný projekt vyšel na 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od Jihočeského kraje (pozn. samotný úkon cerifikace pak přišel na cca 2000 Euro). Česká republika se tak díky Toulavě stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má. Nejvíce jich je v Německu a Řecku.

Stezka vede údolím Lužnice (oblastí zvanou Toulava). Začíná v Plané nad Lužnicí, po modré turistické značce pokračuje po břehu řeky do Sezimova Ústí, odkud jde po červené přes rozhlednu Hýlačka do lesoparku Pintovka a po žluté do Tábora. Údolím řeky pokračuje po červené až do Bechyně a následně pokračuje podél řeky až k Týnu nad Vltavou, kde se Lužnice vlévá do Vltavy.

Certifikát z rukou prezidenta Evropské asociace turistických klubů Borise Mičiče převzala v Táboře ředitelka Toulavy Štěpánka Barešová, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Zdeněk Dvořák a generální sekretář Klubu českých turistů Petr Hrubec za účasti starostů měst Tábor, Bechyně, Planá nad Lužnicí, Týn nad Vltavou, městyse Stádlec, obce Dobronice u Bechyně, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Czechtourism, JCCR a dalších hostů.

Podrobnější informace o slavnostní akci najdete na http://www.toulava.cz/?i=10379

Zdroj: https://kct.cz/clanky/prvni-pesi-turisticka-trasa-v-cr-ziskala-evropskou-certifikaci