Slovinská premiéra filmu Česká koča a česko-slovinská vzájemnost

Ve dnech 22. až 26. března 2022 probíhal v Lublani na výstavišti Gospodarsko razstavišče veletrh cestovního ruchu Slovenija Outdoor. Po dohodě ALPY, spol. s r. o., s Planinska zveza Slovenije (PZS) a obcí Jezersko se veletrhu zúčastnil i Český odbor Slovinského planinského družstva 2017 (ČO SPD 2017) se sídlem v Praze 5. Tento odbor je pokračovatelem aktivit Českého odboru SPD, který v roce 1897 založili naši pradědové. Titíž v roce 1900 postavili pod severními stěnami Kamnických a Savinjských Alp horskou chatu Česká koča.

Součástí programu veletrhu v pátek 25. března 2022 byla od 17 hodin slovinská premiéra filmu Česká koča a česko-slovinská vzájemnost. Producentem a investorem filmu jsou společnosti ALPY, spol. s r. o., a Lidé&Hory, s. r. o. Nositelem projektu, režisérem, scénáristou i autorem komentáře se stal Ladislav Jirásko.

Film s využitím více než 400 historických fotografií a jiných dokumentů přibližuje období od roku 1897 (začátek česko-slovinské spolupráce v oblasti turistiky a alpinismu) až do roku 2020 (výročí 120 let existence chaty Česká koča). 

Zdroj a celý článek najdete na: https://casopisturista.cz/clanek/slovinska-premiera-filmu-ceska-koca-cesko-slovinska-vzajemnost