V podzemí dolu Jeroným se usídlili permoníci

Návštěvníky, kteří zavítají do podzemí historického dolu Jeroným u Čisté na Sokolovsku, čeká jedno velké překvapení. Prohlídkovou trasu jim nově zpestří permoníci a další bytosti z říše fantazie. Unikátní expozici vytvořili žáci keramického oboru z odloučeného pracoviště ZUŠ Sokolov v Březové. Nápad na oživení prohlídkové trasy v dole vzešel od Jiřího Loskota z Muzea Sokolov, který přišel vloni v březnu do ZUŠ Sokolov a požádal o vytvoření permoníků. „Během vzniku jednotlivých soch nás napadlo, že by každá měla mít své jméno a také charakter. Žáci proto napsali návrhy jmen i charakterů k jednotlivým sochám. Přidali i návrh příběhu ke vzniklým postavám.

Všechny návrhy jsme poté zhodnotili, vybrali nejlepší nápady a přidělili je ke každé postavě. V tomto okamžiku hráli významnou roli autoři konkrétní sochy, o kterou se jednalo,“ přiblížila učitelka keramiky Pavla Křížková. Na modelování soch se podílelo 36 žáků keramického oboru, ale s pohádkou a psanými texty pomáhali i další mladí výtvarníci. Petr Schneider, který vyučuje elektronické zpracování hudby a zvukovou tvorbu, navíc celou prohlídkovou trasu se svými žáky ozvučil tak, aby navodil pracovní atmosféru v dole.

„Myslím si, že se nám celá expozice povedla a že přidá na atraktivitě prohlídky historického důlního díla. Poděkování patří všem žákům a učitelům výtvarného a hudebního oboru, kteří se na projektu podíleli. A hlavně Jiřímu Loskotovi, který mě výrazně pomáhal s instalací expozice,“ dodala Pavla Křížková. Bližší informace o dole Jeroným, jenž se návštěvníkům otevřel už
1. května, najdete na internetových stránkách Muzea Sokolov.

Zdroj:
http://www.kr-karlovarsky.cz/krajske_listy/tisk/Documents/Krajske_listy_2019_05.pdf