V neděli 8. května jsme absolvovali třetí z pěti plánovaných výletů za poznáním Karlovarského kraje pro ukrajinské účastníky, kteří u nás nedobrovolně čekají na ukončení bojů ve své zemi. Program výletu nás zavedl do Bochova, kde jsme z náměstí došli na pěkně zrekonstruovanou zříceninu hradu Hartenštejn. Pokud to snažili jsme se účastníkům vysvětlit význam Hartenštejna ve vývoji hradní fortifikace. Do jaké míry se to povedlo, neumím posoudit, ale co vím určitě, že je velmi zaujaly nádherné výhledy a krajina, která mnohým připomněla domovské Zakarpatí.
Po jedenácté hodině jsme dojeli do městečka Valeč, kde nás čekalo vskutku vřelé přijetí a bohatý program. Jako průvodkyni slovem a historií dostali ukrajinští účastníci rodilou mluvčí, která je spolu s dalšími přibližně dvaceti uprchlíky ubytována v areálu zámku Valeč. V krátké době po příjezdu se naučila průvodcovský text a mohla tak provést všechny účastníky zámeckém areálu. Podle užaslých reakcí dospělých i dětí byl kastelánův nápad s expozicí Braunových barokních soch skvělým počinem. Dostali jsme i možnost opéct si buřty a děti si celé odpoledne hrát v prostorách parku.
Výletu se zúčastnilo 76 ukrajinských účastníků (27 dospělých a 49 dětí) a čtyři průvodci. Počasí bylo výstavní a nám už nezbývá, než poděkovat za pomoc Infocentru Bochov a panu starostovi Města Bochov za zajištění volného vstupu na vyhlídkovou věž hradu Hartenštejn i paní uklízečce v Radničním sklípku, že nám věřila a klíč půjčila. Ve Valči by se akce neobešla bez přátelského přijetí a pomoci kastelána Tomáše Petra a jeho paní Markéty Petrové, členů odboru KČT Barokní Valeč (2. ročník pochodu Barokní Valeč bude 24. 9. 2022).
Finančně akci podporují Karlovarský kraj a Město Sokolov.
Jana Zoubková Suchá a Ladislav Zoubek, vedoucí akce
KČT, odbor Krušné hory Sokolov