Archeologové znovu prozkoumali sklepy sokolovského zámku

Archeologové poprvé prozkoumali sklepy v roce 1993 a letos odkryli některé dosud neprobádané části. Výsledky aktuálního průzkumu ovlivní podobu expozice, která tam vzniká.

Průzkum přinesl nové poznatky jak o nejstarší historii zámku, tak o mladších stavebních fázích. „V expozici nebudeme prezentovat jen 13. století, jak jsme původně zamýšleli. Objevily se tam věci třeba i z 15. století a z jiných vývojových stádií zámku. Prakticky nám to umožní odprezentovat historii zámku v každé odkryté situaci jinak,“ uvedl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Archeologové nově prozkoumali složení terénu původních písečných teras a více se dozvěděli i o stavebních úpravách z konce 15. století, kdy rod Šliků nechal ubourat část původní kamenné kruhové hradby z doby Nothaftů a na jejích základech dál stavěl.

Příjemným překvapením byla pro archeology zachovalost jednotlivých architektonických prvků. Sklepy byly totiž v 90. letech minulého století částečně zrekonstruovány na vinárnu a předpokládalo se, že některé části historických prostor tím byly nenávratně poničeny. „Poškození nebylo takové, jako jsme očekávali,“ řekl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák.

Zajímavostí jsou také nápisy na stěnách

Vedle původního jádra někdejšího hradu ze 13. století tak návštěvníci uvidí ve vznikající expozici průřez stavební historií zámku. Zajímavostí jsou nápisy na stěnách, které pracovníci muzea ve sklepích objevili. Povedlo se mezi nimi rozluštit například jméno Zacharias nebo letopočet 1680 či 1681, což tam vyryli zřejmě vězni z období selských bouří. 

Sokolovské muzeum vystaví v nové expozici také takzvaný sokolovský poklad, tedy balíček se šperky, který našla pracovnice muzea v roce 1994 při stavebních úpravách dvora dnešního ředitelství muzea. Součástí pokladu jsou například zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, náramky a čelenka nebo šperky z přelomu 19. a 20. století. Veřejnost mohla poklad naposledy vidět v roce 2013.

Stavební úpravy expozice by měly být dokončeny v dubnu, osazení vitrínami, figurínami a další dokončovací práce potrvají zřejmě do srpna. Celkové náklady jsou 18 milionů korun.

Zdroj: https://neviditelna.rozhlas.cz/archeologove-znovu-prozkoumali-sklepy-sokolovskeho-zamku-7768011