Nejstarší chebský krov pochází z roku 1319

Nejstarší chebský krov pochází z roku 1319

Krov nad presbytářem kostela Zvěstování Panny Marie byl postaven před 700 lety. Město výročí využije k prezentaci nejen této památky, ale celého souboru historických krovů, který byl v roce 2017 zpřístupněn. Akce budou zahrnovat výstavy, workshopy a mezinárodní konferenci.

Krov kostela je datován rokem 1319. Zajímavý je navíc i tím, že do něho byla po téměř 200 letech vložena věšadlová konstrukce, jež měla zamezit prohýbání vazných trámů nad velmi širokým půdorysem a posunu příčných vazeb. V Chebu ale není jediný. Jak jsme již informovali dříve ZDE a ZDE, byla v roce 2017 ve městě zpřístupněna nová prohlídková trasa nazvaná Pod střechami chebských domů, která je vyhledávanou atrakcí jak obyvatel města, tak jeho návštěvníků.

Připravena je výstava zaměřená na nejstarší chebský krov, o kterém již zástupci města a Nadačního fondu Historický Cheb referovali na mezinárodním sympoziu ve Vídni a nedávno také na zámku Weikersheim (v Bádensko-Württembersku) na odborném setkání německých stavebních historiků. Součástí akcí, které Chebští v rámci oslav připravují, bude také workshop Altán na městském opevnění, kde budou moci zájemci vidět celou přípravu a stavbu podle historických stavebních postupů. Od května do září bude otevřena expozice historických krovů, kterou zapůjčí Technická univerzita v Mnichově. Na podzim je pak plánována mezinárodní konference, jejímž tématem budou historické krovy.

Cheb láká návštěvníky také prohlídkovou trasou po půdách chebských domů, v nichž se výjimečně dochovaly historické krovy z období od 14. do 20. století. Ta mohla být zpřístupněna i díky tomu, že stavby na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad jsou ve vlastnictví města. Komentovaných exkurzí, pořádaných Turistickým infocentrem, se za dobu od poloviny roku 2017 zúčastnilo již více jak 1 500 zájemců. Každá prohlídka je z důvodu složitosti a prostoru omezena na maximálně 15členné skupiny.

Více informací najdete na internetových stránkách MĚSTA CHEBNADAČNÍHO FONDU HISTORICKÝ CHEB a TURISTICKÉHO INFOCENTRA.

Zdroj: https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/karlovarsky-kraj/zpravy-z-regionu/nejstarsi-chebsky-krov-pochazi-z-roku-1319/4880/