Za minerálními prameny v Mariánských Lázních a v obci Prameny

Mariánskolázeňský RUDOLFŮV PRAMEN
Rudolfův pramen je základní mariánskolázeňská kyselka, silně mineralizovaná, uhličitá se zvýšeným obsahem železa a kyseliny křemičité. Obsahuje doporučené množství vápenatých, hořečnatých a hydrogenuhličitanových iontů. Vzhledem ke svému složení má ověřené účinky.
Pitná kúra mariánskolázeňským Rudolfovým pramenem patří u urologických a neurologických onemocnění k tradiční lázeňské léčbě.
Příznivých účinků minerálních vod lze po ukončení lázeňské léčby dosáhnout na základě užívání baleného Rudolfova pramene.
Zdroj:
http://rudolfuvpramen.cz/
www.marianskelazne.cz/o-meste/prameny/rudolfuv-pramen/
https://www.facebook.com/rudolfuvpramen/videos/2014009292190543/

BAROCHŮV PRAMEN v obci Prameny
Obyvatelé obce Prameny na Chebsku měli letos při otvírání studánek zvlášť velký důvod k oslavě. Za všeobecného veselí totiž společně zahájili provoz čerstvě zrekonstruované Barochovy studánky.
Barochův pramen si vysloužil renovaci díky projektu Živé studánky. V jeho rámci soutěžily vloni na přelomu jara a léta o celkovou rekonstrukci studánky v šesti krajích České republiky. O vítězi vždy rozhodla veřejnost na internetu. V Karlovarském kraji získala nejvíce hlasů právě Barochova studánka.
„Z opravy studánky jsme nadšení. Její návštěvnost je obrovská. Sousedi hlídají, aby ji nikdo nezničil, a sami od sebe začali okolo sekat trávu,“ říká starostka obce Prameny Michala Málková.
Kolem studánek zařazených do ankety přirozeně vznikly celé komunity fanoušků, které mezi sebou v jednotlivých krajích sváděly těžký boj až do posledního dne hlasování. Příznivci Barochovy studánky patřili k těm nejoddanějším.
„Projektem Živé studánky žila v průběhu hlasování celá naše obec. Pro naši studánku hlasoval skoro každý, senioři si kvůli tomu dokonce zakládali e-mailové adresy, které používají dodnes. Lidé posílali k prameni i návštěvníky a vyzývali je k hlasování. Obyvatele to hodně stmelilo,“ popisuje starostka Málková.
Došlo k úpravě přístupové cesty, vybudování nové lávky a dřevěné konstrukce, která studánku chrání před nečistotami. Navíc přibyly lavičky a informační tabule. Vzniklo tak pohodlné a klidné místo k popíjení jedinečné minerálky.
Barochova studánka nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. Dnes již bohužel zesnulý František Baroch má u kyselky tabulku s fotkou. Na otevření jeho studánky v novém kabátě se přišla podívat také jeho manželka se synem.
Projekt Živé studánky letos pokračuje v dalších sedmi krajích. Hlasovat lze na webu www.zivestudanky.cz.

Zdroj: https://vary.rozhlas.cz/za-barochovu-studanku-bojovala-cela-ves-nyni-se-dockala-renovace-7496290