KČT, odbor Barokní Valeč získal na projekt turistické trasy Valeč – Chyše od Karlovarského kraje dotaci ve výši 90 tis. Kč v rámci dotačního titulu na podporu aktivit v cestovním ruchu.

Valeč, autor Ladislav Zoubek

Desetiletí turisty opomíjené Valečsko se stává TOP destinací. Zelená turistická značka z Valče do Mlýnců s odbočkou na vyhlídku na vrchu Orlík se stala téměř hitem, a tak valečtí turisté s kolegy z Ústeckého kraje už pracují na dvou dalších. První povede do Chyše a umožní pěším turistům naplánovat a projít trasu od červené značky v Chyši přes Valeč, druhá pak dál do Podbořan a Krásného Dvora. Vyznačení úseku do Chyše lze očekávat na jaře příštího roku. Souhlasy vlastníků pozemků jsou, ale potřeba vyčistit zarostlý úsek cesty Jeřeň – Nahořečice. Velkou pomocí je proto aktivní přístup Karlovarského kraje v oblasti cestovního ruchu – KČT, odbor Barokní Valeč získal na projekt turistické trasy Valeč – Chyše od Karlovarského kraje dotaci ve výši 90 tis. Kč v rámci dotačního titulu na podporu aktivit v cestovním ruchu. 

Zámek Valeč a kašna a sochy, autor Tomáš Petr

Po zkušenosti s provozem na zelené trase do Mlýnců je jisté, že Valečsku zatraktivnění lokality pro pěší turisty, kteří jsou důležitou cílovou skupinou cestovního ruchu a očekávají nabídku pěších procházek opět velmi prospěje.  V rámci projektu bude zřízeno turistické značení trasy včetně směrovek a informačních tabulek. Dále by v rámci projektu bylo pořízeno jedno posezení jakožto odpočívadlo. Posezení by bylo dřevěné v přírodě blízkém provedení, individuálně pojaté. Valeč, ač je zajímavou a rychle se rozvíjející turistickou lokalitou, je stále lokalitou málo objevenou. 

A valečská barokní krajinná doména za objevování opravdu stojí. Já osobně se těším, že jednou vyrazíme na vícedenní trek po značených trasách Kadaň – Krásný Dvůr – Valeč – (+ 1 den okruh Valeč – Vochlice – Lubenec – Valeč) – Chyše – Žlutice – Bochov, což bude opravdu pěkný špacír, hodný zařazení mezi TOP trasy KČT.