Loketský hrad zpřístupnil opravené prostory severního paláce

Začátkem října 2021 zpřístupnil hrad Loket dvě místnosti severního paláce včetně Šlikovské kaple. Návštěvníkům se otevřely díky putovní výstavě o českých korunovačních klenotech. Postupně by chtěla správa hradu opravit a využít na nové expozice celý palác.

Rekonstrukce výstavních prostor se uskutečnila v roce 2020, kdy řemeslníci položili nové dřevěné podlahy a osadili polychromovaný dřevěný strop. V letošním roce se díky podpoře Karlovarského kraje odehrály restaurátorské práce ve Šlikovské kapli. V obnovách místností plánuje vedení pokračovat. „Severní palác je velmi rozlehlý objekt. V současné chvíli je tam dalších šest prostor, které nejsou zrekonstruované, jsou v dezolátním stavu,“ řekla ředitelka hradu Jana Těžká.

Náklady na restaurování kaple vyšly na necelých 300 tisíc korun, ostatní stavební úpravy byly za 1,5 milionu korun. Zpřístupněné prostory patří k nejstarším částem hradu. Šlechtický rod Šliků, který hrad získal v roce 1434 od císaře Zikmunda, měl v severním paláci obytné místnosti. Sousední hradní rotunda vznikla už koncem 12. století, hradní pevnost na ostrohu nad Loktem ve 13. století. Momentálně nainstalovaná výstava s názvem České korunovační klenoty na dosah / Osudy 22 korunovaných panovníků bude veřejnosti přístupná do 27. března 2022.

Hrad Loket je otevřený návštěvníkům celoročně a navštíví ho během té doby asi 100 tisíc lidí. Je tak nejnavštěvovanějším památkovým objektem v Karlovarském kraji. Na rozšíření průvodcovské trasy plánuje hrad využít po obnově i další prostory, kam zamýšlí umístit nové expozice s dosud nevystavenými sbírkovými předměty.

Ochutnávku unikátní putovní výstavy korunovačních klenotů na hradě si můžete prohlédnout na videu pod zprávou zde: . Více informací naleznete na stránce HRADU LOKET.

Zdroj:https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/karlovarsky-kraj/zpravy-z-regionu/loketsky-hrad-zpristupnil-opravene-prostory-severniho-palace/6232/?utm_source=e-mailov%C3%BD%20zpravodaj&utm_medium=e-mail&utm_campaign=51%E2%80%9321